STAFF
Scritta da ANGEL SEPHIROTH
PRODUCER
Hideki Imaizumi
DIRECTOR
Hajime Tabata
CREATIVE PRODUCER & CHARACTER DESIGNER
Tetsuya Nomura
SCENARIO
Kazushige Nojima (Stellavista)
MAIN PROGRAMMER
Shun Moriya
EVENT PLANNING DIRECTORS
Masaru Oka
Kazuyuki Shindo
BATTLE PLANNING DIRECTOR
Takatsugu Nakazawa
MAP PLANNING DIRECTOR
Kiminori Ono
CHARACTER MODELING DIRECTOR
Tomohiko Goto
CHARACTER TEXTURE DIRECTOR
Takuji Sasaki
ANIMATION DIRECTOR
Taisuke Ooe
SUB-CHARACTER & MECHANICS DESIGNER
Yusaku Nakaaki
CONTINUITY DIRECTOR
Toshiyuki Momose
ART DIRECTOR
Yoshihiro Hirota
CONCEPTUAL ART SUPERVISOR
Yusuke Naora
3D MAP DIRECTOR
Yasushi Iwasaka
VFX DIRECTOR
Tadachika Iima
MENU DIRECTOR
Madoka Tanaka
MOVIE DIRECTOR
Kazuyuki Ikumori
MUSIC
Takeharu Ishimoto
DIALOGUE EDITOR
Asako Suga
CHIEF SOUND EDITOR
Yoshitaka Fujita
PUBLICITY PRODUCER
Masato Kogure
THEME SONG
ayaka
<< CAST >>
VOICE ACTORS
Zack Fair
Rick Gomez
Aerith Gainsborough
Andrea Bowen
Cloud Strife
Steve Burton
Lazard
Stefan Marks
Tseng
Ryun Yu
Cissnei
Carrie Savage
Reno
Quinton Flynn
Rude
Crispin Freeman
Hollander
Sterling Young
Hojo
Paul Eiding
Weiss
Dave Boat
Nero
Mike Rock
Gillian Hewley
Takayo Fischer
Angeal Hewley
Josh Gilman
Sephiroth
George Newbern
Genesis
Oliver Quinn
MOTION ACTORS
EVENT MOTION
Shinji Kasahara
Teruaki Ogawa
Takemi
Hitoshi Ikeda
MOVIE MOTION
Daisuke Terai
Kazuma Kano
Akira Takahashi
Yumiko Okuda
Ryoji Okamoto
Takenori Ito
Takeshi Kawai
Katsuyuki Yamazaki
<< PLANNING >>
SCENARIO PLANNER
Sachie Hirano
EVENT PLANNING CO-DIRECTOR
Akihiko Maeda
EVENT PLANNERS
Takefumi Terada
Masaki Kunikata
Akiko Ishibashi
BATTLE PLANNERS
Keisuke Matsuhara
Ginpei Tomoe
Yoshiki Sato
MAP PLANNERS
Arata Matsushita
Tomonari Okuda
Tatsuhiko Enari
CHIEF CONTINUITY DESIGNER
Yoshinori Kanada
CONTINUITY DESIGNERS
Mamoru Kurosawa
Kazunori Nakazawa
Shinsaku Kozuma
Akira Oguro
<< PROGRAMMING >>
3D ENGINE PROGRAMMER
Koji Sugimoto
BATTLE PROGRAMMER
Masaki Kobayashi
MENU PROGRAMMER
Kei Yokohama
VFX PROGRAMMERS
Masahiro Kato
Nobuhito Ishigaki
<< CHARACTER MODELING >>
CHARACTER MODELING DESIGNERS
Takuya Naito
Yasuhiko Muraoka
Yoshinori Wakiya
Yuko Ito
Mineaki Sugata
CHARACTER MODELING SUPERVISOR
Tomohiro Kayano
<< CHARACTER ART >>
CHARACTER ART DESIGNER
Mihoko Ishii
CHARACTER TEXTURE DESIGNERS
Kazuhiro Ohkawa
Makoto Sawano
Noriaki Kayanuma
Daiju Komatsu
Marie Iwanaga
Satomi Kaeriyama
Hiroyuki Nakamura
CHARACTER TEXTURE SUPERVISOR
Tomohiro Hasegawa
<< CHARACTER ANIMATION >>
BATTLE ANIMATION DESIGNERS
Takayuki Kanbayashi
Ryohei Sakai
Rina Okumoto
Yuichi Takasaki
EVENT ANIMATION DESIGNERS
Yoshiaki Teshima
Shinichi Matsuda
Mitsuhisa Ebisumoto
Shusuke Momoi
Tatsumasa Hori
Masaya Katayama
Ryo Shukunami
Kazuhisa Katayama
Masaki Koshikawa
Eri Yamamoto
Ryosuke Yagi
FACIAL ANIMATION DESIGNERS
Akira Iwasawa
Yoko Abe
Haruka Suenaga
Mayumi Yagi
Satoko Funakubo
ANIMATION SUPERVISOR
Tatsuya Kando
<< BACKGROUND GRAPHICS >>
BG ART DESIGNERS
Keisuke Wakaba
Yukio Nakatani
Masahiko Dairaku
Kota Niihara
3D MAP DESIGNERS
Koichi Nakayama
Makoto Kawatori
Ryo Hasegawa
Tomoko Ogawa
Daisaku Nakamura
Rina Tsujimura
Katsuyuki Yoshioka
Hitoshi Sugawara
Yoshiki Takanashi
Ayumi Iino
<< VFX & COMPOSITES >>
VFX DESIGNERS
Mariko Nakamura
Fumiko Hoshino
Takahiro Yasuda
Shizuo Kusano
Seitaro Tsuchiya
MENU DESIGNER
Sayako Hirata
<< MOVIES >>
LEAD LAYOUT DESIGNER
Hiroyuki Honda
LAYOUT DESIGNERS
Shuzo Tadokoro
Ei Sato
Kazuhito Shimada
LEAD LIGHTING DESIGNER
Hiroshi Fujiwara
LIGHTING DESIGNERS
Hideki Mizoguchi
Momoko Daigo
Yuki Akama
LEAD CHARACTER MODELING DESIGNER
Mitsuharu Fushie
CHARACTER MODELING DESIGNERS
Yusuke Suzuki
Ken Yuasa
Hiroshi Miyamoto
Yuichi Itoyama
Akio Hamashima
Takafumi Asai
Toshihide Funato
LEAD SET & PROP DESIGNER
Takafumi Nishimura
SET & PROP DESIGNERS
Megumi Yasue
Kuniaki Saito
Tsutomu Kokufu
Takehiko Hoashi
Hiroshi Nishinaka
LEAD ANIMATION DESIGNER
Satoshi Naito
ANIMATION DESIGNERS
Masayo Tateishi
Shigeru Kawamura
Tadashi Fujita
Hikaru Murakami
Kumiko Yamada
Hiroshi Takeuchi
Ryohei Sakumi
Ayako Hayashi
LEAD CHARACTER SETUP DESIGNER
Mitsuharu Fukai
CHARACTER SETUP TECHNICAL DESIGNER
Akihiro Tsuchiya
CHARACTER SETUP & SIMULATION DESIGNERS
Kazuhisa Chida
Akito Mogi
Yujiro Tada
Misato Sakuragi
Hikari Mitsui
Yasutomo Kawarai
Yuki Danura
Akira Shimazoe
Eishu Takamura
LEAD VFX DESIGNER
Kiyoshi Abe
VFX DESIGNERS
Isamu Watamori
Soichi Shirakabe
Yoichi Iwata
LEAD MOTION CAPTURE DESIGNER
Hiroki Minami
MOTION CAPTURE DESIGNERS
Tomoya Suzuki
Hiroaki Kibe
Han Sok Kim
Hiroko Masuda
Kentaro Namiki
COMPOSITORS
Yasuharu Yoshizawa
Yuko Kito
EDITOR
Keiichi Kojima
CG ENGINEERS
Keisuke Miyazaki
Fred T. Y. Hui
Hirofumi Kawai
Kotaro Beppu
Hirotaka Sato
Yoshiyuki Sawada
Tomohiro Shiga
Chiharu Nakano
Nobuaki Kume
VISUAL WORKS ASSISTANTS
Hazuki Fujimoto
Saika Aoki
Momo Nakabayashi
Keisuke Ishikawa
VISUAL WORKS COORDINATOR
Makiko Nasu
VISUAL WORKS MANAGER
Hiroshi Kuwabara
<< SOUND >>
SYNTHESIZER OPERATOR
Keiji Kawamori
SOUND & DIALOGUE EDITOR
Ryo Inakura
SOUND EDITOR
Yukihiro Seta
SOUND PROGRAMMER
Satoshi Akamatsu
SOUND SECTION MANAGERS
Masashi Kitagawa
Masayuki Tanaka
SOUND SECTION ASSISTANTS
Kazuki Hamamoto
Saeko Kanazawa
ORIGINAL MUSIC OF "FFVII"
Nobuo Uematsu (SMILE PLEASE)
PIANO & STRINGS ARRANGER
Rieko Shimura
ORCHESTRA ARRANGER & CONDUCTOR
Kazuhiko Toyama
ORCHESTRA RECORDING COORDINATORS
Fumio Takano
Tamami Aoki (COMPANY AZA)
RECORDING & MIXING ENGINEER
Yoshinori Nakayama
RECORDING & MIXING STUDIOS
VICTOR STUDIO
prime sound studio form
Bunkamura Studio
CRESCENTE STUDIO
…and OTHER ADDITIONAL STUDIOS
"Why"
VOCALIST
ayaka
COMPOSERS
Yoshihiko Nishio
ayaka
LYRICIST
ayaka
ARRANGER
L.O.E
RECORDING & MIXING ENGINEER
Suguru Aoki
ASSISTANTS ENGINEERS
Kazuhiro Saito
Kotaro Takada
RECORDING & MIXING STUDIOS
SUNRISE STUDIO TOWERSIDE
SOUND CITY
LICENSED FROM
KEN-ON/WARNER MUSIC JAPAN
THEME SONG COORDINATION
KEN-ON/WARNER MUSIC JAPAN
SOUND PRODUCER
Yoshihiko Nishio
A & R DIRECTORS
Daisuke Yosumi (WARNER MUSIC JAPAN)
Rie Kodama (WARNER MUSIC JAPAN)
Yasuhiro Kawakami (WARNER MUSIC JAPAN)
ARTIST MANAGERS
Shoko Saito (KEN-ON)
Shoko Hashimoto (KEN-ON)
TIE-UP COORDINATION
-DENTSU INC.-
Kentaro Kawai
Kentaro Kasama
Daisuke Atarashi
Kosuke Yonezawa
<< ENGLISH VOICE RECORDING >>
CASTING, RECORDING & PRODUCTION SERVICES
Skylark Sound Studios
DIRECTOR OF CASTING & PRODUCTION
Rita Kedineoglu
CASTING & PRODUCTION COORDINATOR
Nadia Kedineoglu
VOICE DIRECTOR
Robert Buchholz
TECHNICAL ENGINEERS
Rita Kedineoglu (Recording & Editing)
Gil Perez (Editing)
<< 3rd-PARTY CONTRACTORS >>
CHARACTER MODELING & ANIMATION
-D3D CO., LTD.-
PRODUCER
Shinji Watanabe
DIRECTOR
Soichi Kaburagi
CHARACTER MODELING DESIGNERS
Kenji Ishida
Fujitaka Tani
Akihiro Yanagi
ANIMATION DESIGNERS
Hiroshi Matsumoto
Takaaki Kodama
Mitsuhiro Kageyama
Junko Matsumoto
EDIT SUPPORT ENGINEER
Naoki Uchiumi
-MOZOO Inc.-
PRODUCER & ANIMATION DESIGNER
Shinji Takehara
MOTION CAPTURE DIRECTOR
Sakura Munakata
ANIMATION DESIGNERS
Shinjiro Nagao
Yoshihiro Ozawa
Kenichi Tachibana
Wataru Yachida
Daisuke Imahori
Saki Sato
MOVIES
-Silicon Studio midration-
Koji Matsumoto
-CGCG Inc.-
PRODUCER
Ivan C
PRODUCTION MANAGER
Sareana Sun
MODELING & TEXTURE DESIGNERS
Marty Wu
C. J. Chang
Soyoung Cheng
Famwater Liu
Ruei-Yun Deng
Hsin Che Chen
Chun-Hsiung Wang
Chieh Yuan Chuang
Jinghui Lu
Li-Chen Chen
Hui Wei Fan
RIGGERS
Chien Sheng Wu
Julien Liao
ANIMATION DESIGNERS
Yu Tai Chen
Ming-Wei Cheng
VFX DESIGNERS
Vincent Chou
Jamie Yu
Chia Chun Lin
LIGHTING & COMPOSITE DESIGNERS
Kung Jen Liu
Coddy Hsieh
Shui-Wen Tsai
Indigo Tang
PRODUCTION COORDINATOR
Sake Li
-CGCG Studio Inc.-
3DCG DESIGNERS
Yuta Homma
Koji Kubota
Satoru Tomari
Ai Wakinaguni
Shih Han Liu
Shinsaku Gushiken
Tetsu Nakamura
Yoshikazu Katsuren
Sho Hori
CHARACTER SETUP
Hiromichi Shimizu
TITLE & ENDING MOVIE EDIT
DIRECTOR
Isao Nakajima (SLACK KEY)
EDITOR
Shunji Matsutani (drop in company)
PRODUCTION COORDINATOR
Yukihiko Kono (Lansdale)
EDIT STUDIO
NTT MEDIA LAB
<< PROJECT MANAGEMENT >>
PROJECT MANAGERS
Tatsuya Nonaka
Yosuke Ikeda
CREATOR COORDINATION STAFF
Takako Yamashita
Nobuyuki Kashihara
Kaori Sugitani
Yutaka Kurosu
Daiki Sakoda
RATINGS ADVISOR
Sueko Kogai
RATINGS SUPERVISOR
Reiko Kondo
CHARACTER LICENSING ADMINISTRATOR
Ichiro Hazama
GENERAL PRODUCER
Koji Yamashita
<< LEGAL & INTELLECTUAL PROPERTY >>
LEGAL AFFAIRS COORDINATOR
Ayako Hino
INTELLECTUAL PROPERTY COORDINATOR
Haruko Yamazaki
<< PUBLICITY >>
SENIOR PUBLICITY PRODUCER
Akio Ohfuji
PUBLICITY CO-PRODUCER
Kakuko Obinata
PUBLICITY STAFF
Yumi Katsuyama
Emiko Sato
GENERAL PRODUCER
Koji Taguchi
<< QUALITY ASSURANCE >>
QA COORDINATOR
Koji Numata
QA PLANNER
Mikihiro Hayashi
TECHNICAL QA ENGINEER
Kazuya Okamoto
TECHNICAL QA ASSISTANT
Taisuke Yahisa
SENIOR QA TESTER
Syunsuke Takamaru
QA TESTERS
Natsumi Suzuki
Kenichi Yamamoto
Ryoko Koga
Youhei Shimabayashi
Akiko Furuya
…and ALL QA TESTERS
TECHNICAL QA DIRECTOR
Hideyuki Kato
QA MANAGER
Yukihiro Shibuya
<< NETWORK SYSTEMS >>
NETWORK SYSTEM ENGINEERS
Shin Yamamoto
Tomohiro Hayasaka
Shingo Niwano
Takayuki Arai
Keisuke Takahashi
NETWORK SYSTEM COORDINATORS
Ryuhei Ozai
Takako Naganuma
ADMINISTRATORS
Takayuki Komine
Junko Kuroda
<< RIGHTS & MERCHANDISING >>
PROPERTY & RIGHTS MANAGER
Izumi Tsukushi
PROPERTY & RIGHTS STAFF
Yasuhiro Takamatsu
CHARACTER LICENSING MANAGER
Hidemi Matsuzuka
<< LOCALIZATION >>
ENGLISH TRANSLATORS
Robin Kodaira
Jyun Takagi
GERMAN TRANSLATOR
Andreas Wollny
FRENCH TRANSLATOR
Monia Kim
ITALIAN TRANSLATOR
Alessandro De Luca
SPANISH TRANSLATOR
Raúl María Arol Rosa
ENGLISH EDITOR
Colin Williamson
LOCALIZATION COORDINATORS
Shizuka Uchida
Mayo Ogawa
LOCALIZATION DIRECTOR
Mayumi Kawakami
LOCALIZATION MANAGER
Kazuyoshi Tashiro
LOCALIZATION GENERAL MANAGER
Masashi Hiramatsu
<< SQUARE ENIX LTD. >>
PRODUCTION MANAGER
Seb Ohsan Berthelsen
ASSISTANT PRODUCTION MANAGER
Shingo Hosokawa
ASSOCIATE LOCALIZATION PRODUCER
Alex Moresby
ASSISTANT LOCALIZATION PRODUCER
Alessandro Bovenzi
CHIEF OF QA
André Woitczyk
ASSISTANT QA MANAGERS
Lee Deneini
Lorenzo Grimaldi
SENIOR TESTER
Daniel Mellar
QA TRANSLATORS
Sumiko Okada
Andii Yamanaka
FRENCH QA COORDINATOR
Matthieu Falletti
GERMAN QA COORDINATOR
Tulay Tetiker
ITALIAN QA COORDINATOR
Dario de Cesare
SPANISH QA COORDINATOR
Píndaro Vargas-Farías
LOCALIZATION TEAM
Stefanie Jahn
Erwan Jegouzo
José Gallego Aza
Elisa Giribaldi
MARKETING & PR ASSISTANT
Raúl Nieto García
INTERNATIONAL MARKETING COORDINATOR
Tomoko Nunomura
SENIOR PRODUCT MANAGER
Adrian Arnese
MARKETING COMMUNICATIONS MANAGER
Stéphanie Journau
CONSUMER PR
Charlotte Fraczek
PR MANAGER
Alex Huhtala
EUROPEAN MARKETING DIRECTOR
David Dyett
MARKETING DIRECTOR, PROJECT COORDINATOR
Makoto Kotaka
OPERATIONS MANAGER
Toby Coleman
SALES MANAGER
Kevin Young
UK SALES DIRECTOR
Doug Bone
VICE-PRESIDENT-MARKETING
Larry Sparks
VICE-PRESIDENT-ADMINISTRATION
Sota Hayashibara
CO-COO
Michael Sherlock
PRESIDENT & CEO
John Yamamoto
<< SPECIAL THANKS >>
Takeshi Nozue
Sayoko Hoshino
Masahiro Saito
Masashi Takizawa
Takashi Wako
Hiroshi Bunno
Tomoko Sekii
Masaaki Kasai
Patrick Chen
Makiko Noda
Tomohiko Hirano
Kosei Ito
Yosuke Matsuda
Akihiko Kasuga
Emiko Aoike
Tomoyuki Hiraoka
Takashi Fuchigami
Hiroshi Harada
Ryoichi Murakawa
Katsuji Kotani
Shinya Nakamura
Mizuki Kubo
Katsunobu Iida
Manami Nakayama
Mariko Hirayama
Kazuhiro Hasegawa
Takashi Idogawa
Yoko Tamai
Akitada Sakamoto
crea tech. Inc.
ALL COMPILATION OF FINAL FANTASY VII STAFF
"FINAL FANTASY VII ADVENT CHILDREN"
"BEFORE CRISIS –FINAL FANTASY VII-"
"DIRGE of CERBERUS –FINAL FANTASY VII-"
FINAL FANTASY VII STAFF
TECHNICAL DEMO FOR "PLAYSTATION3" STAFF
SQUARE ENIX STAFF
…and ALL FANS OF FINAL FANTASY
PRODUCTION EXECUTIVES
Yoichi Wada
Keiji Honda
EXECUTIVE PRODUCER
Yoshinori Kitase